Kitap Almanın Binlerce Yönteminden Biri

Üniversite yılları boyunca hiçbir zaman okul açıldığında verilen listedeki kitapları kitapçı kitapçı dolaşarak satın alıp okuyamadım. Fakirliğimizi bilen hocalar da zaten okuyacağımız kitapları fotokopiciye bırakıyorlardı. Öğrenciliğim fotokopi kitaplar okuyup, fotokopi kitaplardan ders çalışarak geçti yani. Gene öğrenciliğim boyunca, sahaflarda dolaşıp ucuz ve güzel kitaplar peşinde koştum.

Sahaflarda dolaşıp "Eureka!" diye bağrınmayı hâlâ çok seviyorum, ama çalışmaya başladığımdan beri sadece kitaplara acımadan para harcıyorum, diyebilirim. Bu yüzden öğrenciyken gittiğim kitap fuarları benim için işkenceyken, artık iple çekilecek etkinlikler olmaya başladı.

Can'la gittiğim ilk fuarda biraz haddimizi aşmış, bu yüzden fuardan önce para biriktirmeye karar vermiştik. Sonra bir yıl boyunca cüzdanlarımıza giren bozuk paraları kumbarada toplamaya başladık. O yıl fuara kadar çok fazla kitap almadık ve bir dilek listesi yaptık. (kitaplarkitaplarımız.txt) Yaklaşık bir yılda sadece bozukluklardan üç yüz küsür lira biriktirdik. Böylece geçen yılki kitap fuarında istediğimiz gibi paraları her yere saçabildik.

bizim domuzun poposu

Bu yılki planımız, Can'ın her şeyi düzene sokma takıntılarından dolayı biraz daha sistemetik işliyor. Menekşe, yeni yıldan önce bana bi' para biriktirme yönteminden bahsetmişti. Şöyle bi' şey;

1. Hafta: 1 TL
2. Hafta: 2 TL
3. Hafta: 3 TL
...
50. Hafta: 50 TL
51. Hafta: 51 TL
52. Hafta: 52 TL

Evet, yılın son haftalarında biraz kendine yüklenmiş gibi oluyorsun; ama sonunda 1378 TL seni bekliyor.

Can, son haftalardaki yüklenmeleri hissetmeyelim diye şöyle bir sisteme oturttu bunu; iki haftada bir 53 TL koyuyoruz kenara. Hesap aynı hesap ve gelirin ne kadar olursa olsun kesinlikle ayırabileceğin bir para. Kenara koyduktan sonra unuttuğun, havadan geliyormuş gibi görünen bu parayla istediğini yapabilirsin. Yeterince takıntılı ve akıllıysan bunu vadeli bir hesapta da toplayabilirsin, bir yılda alacağın faizle belki Varlık'tan bir kitabı bedavaya getirmiş olursun, ne bileyim.

Gönül rahatlığıyla kitap satın alma yöntemimiz bu işte, tavsiye etmek için yazdım.

Odada dolmayı bekleyen raflar durdukça içim rahat etmeyecek! (Aldığımız kitapları tabii ki de okuyoruz. :) )

Hiç yorum yok:

Bana Yaz

Ad

E-posta *

Mesaj *